Biznes i Finanse

W jaki sposób wybrać solidne biuro księgowe?

Każdy biznesmen prowadzący własną działalność gospodarczą, ma obowiązek też prowadzić księgowość. Jest to zawiłe zadanie, właśnie dlatego czasami warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego. Przyjrzyjmy się, jakimi kryteriami powinniśmy się kierować w trakcie tego wyboru.

Czym zajmuje się biuro księgowe?
Przekazanie rachunkowości do biura rachunkowego związane jest z przejęciem przez nie wielu obowiązków. Jednym z nich jest składanie poświadczeń, załatwianie spraw biurowych i prowadzenie ksiąg rachunkowych. Proces nie jest karkołomny – przedsiębiorca przekazuje konieczną specyfikację do biura, a osoby w nim zatrudnione, dokonują słusznych rozliczeń. Biznesmen otrzymuje informacje dotyczące tego, jakiej wysokości podatki dla państwa oraz składki ZUS musi zapłacić.
Zazwyczaj jednostkami, jakie korzystają z usług biura księgowego, są Tobie przedsiębiorcy, jacy mają jednoosobowe działalności gospodarcze lub ewentualnie mikroprzedsiębiorstwa. W przeciwnym przypadku, zazwyczaj obowiązek prowadzenia finansów spoczywa na księgowej. Obowiązki biura księgowego polegają m.in. na: prowadzeniu rozliczeń pracowników, sporządzanie deklaracji skarbowych, wystawianie oraz magazynowanie faktur, a również prowadzenie wykazu kosztów połączonych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Będzie ono też odpowiedzialne za utrzymywanie kontaktów z urzędami.

Internetowe biuro księgowe
Opcjonalnym rozwiązaniem jest internetowe biuro rachunkowe. Zakres jego działalności jest taki sam, jak w wypadku biura stacjonarnego. To, co je wyróżnia, to fakt, że wszystkie dokumenty przekazywane są drogą elektroniczną. Zapewnia to nieograniczony dostęp do niezbędnych dokumentów, które można zawsze wydrukować. Korzystanie z tego rozwiązania jest niezmiernie proste, gdyż kontaktować się z pracownikami wolno za wsparciem aplikacji internetowych. W ten sam sposób przekazujemy wszystkie dokumenty, które są niezbędne do rozliczeń finansowych.
To, co wyróżnia biura księgowe online, to ich korzystna cena, która raz za razem bywa niższa aniżeli usługi tradycyjnego biura. Akcesoryjnym plusem jest oszczędność czasu, jaki należałoby poświęcić na dostarczenie niezbędnej dokumentacji.

Czym się kierować przy selekcji biura rachunkowego?
Ciężko jest wybrać dobre biuro księgowe. Trzeba wziąć pod szczególną uwagę kilka istotnych elementów. Jednym z kryteriów może być koszt praktycznych usług oraz ich zakres. W tym celu porządnie jest zrobić rozeznanie, jakie są aktualne ceny oraz co one obejmują. Ciekawym rozwiązaniem problemu będzie odwiedzenie strony rzeczowego biura, tak jak np. http://www.jaron.com.pl, gdzie wolno odkryć szczegółowy cennik. To naturalnie dzięki temu możemy wybrać propozycję, jaka najbardziej nam pasuje.
Nie bez znaczenia są opinie innych konsumentów. Nieraz odnaleźć je wolno na przeróżnego typu portalach lub ewentualnie forach internetowych.Daje nam to informacje, czego możemy oczekiwać od wskazanego miejsca i jego personelu.
Dla dużej grupy przedsiębiorców istotne jest, czy biuro jest w stanie reprezentować go przed urzędami. Związane to jest z możliwością podpisania pełnomocnictwa, dzięki czemu nie będzie potrzebne odwiedzanie biura zawsze wtedy, kiedy zajdzie nieodzowność podpisywania dokumentu urzędowego. Pełnomocnictwo związane jest z wyrażeniem zgody na reprezentowanie przedsiębiorcy przed urzędami oraz instytucjami.