Technologia

W jaki sposób działają czytniki kodów?

Czytniki kodów to sprzęty, z jakimi do czynienia mamy każdego tygodnia, a nawet nie zdajemy sobie z tego kwestii. Obojętnie od rodzaju produktu jaki pragniemy nabyć posiada on kod kreskowy, jaki po odczytaniu wyświetla jego identyfikację zrozumiałą dla kasy czy też komputera. To, jak działa czytnik kodów nie jest powszechną wiedzą, dlatego warto ją zaznajomić, by prawidłowiej zrozumieć identyfikowanie towarów.

Instrukcja obsługi skanera kodów kreskowych
Przedsięwzięcie czytników uzasadnia się po największej części na oddziaływaniu czerwonego światła. Przekazywane światło laserowe pada na lustro, które z kolei przygotowuje wiązkę światła padającego na kod kreskowy. Padające światło odbija się od pauz pomiędzy czarnymi paskami kodu kreskowego i wraca z powrotem do wnętrza czytnika. Odbija się ono od wklęśniętego lustra (znajdującego się w narzędziu) oraz przenika do fotodetektora. Urządzenie zmienia światło na impulsy elektryczne, które zostają “przetłumaczone” na język zrozumiały dla kas i systemów.

Czytnik kodów – typy
Na rynku można spotkać się z dwoma podstawowymi typami czytników. Pierwszy z nich to skaner kodów bezprzewodowy. Działa on dzięki użytkowaniu działania fal radiowych bądź przez schematyczne połączenie bluetooth. Prezentują dużo więcej zalet niż przewodowy skaner kodów, albowiem charakteryzują się dużo większą mobilnością. Przewodowy czytnik kodów gwarantuje dokładne odczytanie kodów znajdujących się na produkcie oraz dedykowany jest właściwie do stanowisk siedzących, jak na przykład sprzedaż w drobnych punktach sprzedaży, butikach itp. Należałoby kupować skanery sprawdzonej jakości, innymi słowy na przykład takie jak proponuje marka Hardware for Business. Bogata oferta sklepu umożliwia kupno skanera zarówno przewodowego jak oraz bezprzewodowego w wysokiej jakości i solidnej cenie.

Jak niegdyś radzono sobie z katalogowaniem produktów?
Na powierzchni lat świat poszedł silnie do przodu to właśnie dzięki używaniu oryginalnych technologii. Jeszcze parędziesiąt lat temu nie było techniki, jaka umożliwiłaby identyfikowanie produktów w parę sekund, a proces ten był żmudny oraz mnóstwo cięższy. Zapewne żądał on wielu notatek, poszukiwania danych i liczenia. Kod kreskowy to względnie oryginalny wynalazek, jednak przeszedł już swoją ewolucję. Na początku powstania tego identyfikatora artykułów, prowizoryczny czytnik kodów jako źródła używał światła LED, które miało wiele swoich wad. Żeby odczytać kod artykuł należało przyłożyć niezmiernie blisko czytnika, jednakże nie zawsze to działało. Dla porównania, obecny czytnik kodów bezprzewodowy może wyświetlić informacje o artykule nawet z kilku metrów zaledwie w parę sekund.

Gałąź handlowa a skaner kodów
W zależności od branży powinno wykorzystywać się rozmaite skanery kodów. Przewodowy skaner kodów jak sama nazwa wskazuje ma przewód, który dostarcza zasilania, świadczy to, że sprawdzi się on na mniejszych klasach czy w butikach, gdzie nie należy z nim spacerować. Przewodowe skanery są nieco tańsze oraz przyzwoicie sprawdzą się w punktach o mniejszych wymaganiach. Czytnik kodów bezprzewodowy to wyśmienity towar do większych firm bądź też hurtowni, które absorbują się dystrybucją artykułów i muszą dobrze orientować się w ich identyfikacji. Są praktyczne, poręczne, lekkie i pokazują wiadomości o towarze w kilka sekund.