Usługi

O czym trzeba pamiętać, decydując się na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Śmierć bliskiej osoby jest zawsze zdarzeniem ogromnie trudnym i związanym z niemiłymi emocjami. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy tak właściwie bliski umiera poza Polską. Dla większości osób oczywistym jest wówczas, iż ciało pozostanie sprowadzone do Polski. Nie ma w następstwie tego nic wątpliwego w tym, iż pojawiają się zapytania dotyczące tego, jakim sposobem wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jaki środek transportu może być wykorzystany do transportu zwłok?

Obowiązujące przepisy dopuszczają transport zwłok rozmaitymi środkami przewozu. W zależności od miejsca zgonu wykorzystuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
samochód.
Wydatek przewozu zwłok jest w gigantycznej mierze uzależniony od wybranego środka transportu. Zdarza się jednakże, że tańsza alternatywa nie wstępuje w grę. Jeśli w grę wstępuje transport zwłok z Niemiec, problem nie jest nazbyt znaczny. Bliska odległość sprawia, że nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Można postawić na klasyczny karawan, co pozwala znacznie obniżyć wydatki.

Jakich formalności należy dopełnić, żeby pozyskać zgodę na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Żeby sprowadzenie zwłok z zagranicy było możliwe, wypada dopełnić paru formalności. Niezbędna jest zgoda starosty. Musi to być urzędnik, jaki jest właściwy z uwagi na miejsce, w którym zwłoki mają być pochowane. Starosta wydaje afirmację dopiero po konsultacji z odpowiednim inspektorem sanitarnym. Niezbędne jest także poświadczenie wystawione przez polskiego konsula. Wolno je uzyskać dopiero wtenczas, kiedy konsulowi zostanie przedstawione pozwolenie gwarantujące sprowadzenie zwłok do Polski.
Należy pamiętać, że zarówno pozwolenia, jak i poświadczenia są wydawane wtenczas, gdy zawnioskują o nie osoby uprawnione. Zalicza się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O zaświadczenia mogą ubiegać się także bliscy boczni do czwartego szczebla pokrewieństwa, a także powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się także wystąpienie osoby obcej, jakie dobrowolnie obliguje się do organizacji pogrzebu na obszarze Polski.
Jeżeli zgon zaszedł w związku z niektórymi schorzeniami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą bądź wścieklizną – dokumenty mogą pozostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. W takim wypadku zwłoki będzie wolno sprowadzić do kraju dopiero po upływie dwóch lat.

Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się sprowadzaniem zwłok z zagranicy?

Niezależnie od tego, czy w grę wchodzi transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, porządnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy zaświadczające usługi w tym aspekcie. Pomoże ona w dopełnieniu wszystkich formalności, jasno wskaże, jakie dokumenty należy zdobyć, by sprowadzenie zwłok było dopuszczalne. W wypadku przewozu samochodowego zadba o pojazd spełniające wszelkie obowiązujące wymogi. To naturalnie dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niekorzystnych kłopotów. Pozwoli to ograniczyć stres, jaki oraz tak zawsze przeżywają najbliżsi osoby zmarłej.